Regulamin

Regulamin dotyczy imprezy motoryzacyjno-rekreacyjnej pod nazwą Eko- Rajd kontrolowany (zwanej dalej imprezą) odbywającej się w Sosnowcu, przy okazji targów Auto Moto Show 25-go czerwca 2010 roku. (EXPO SILESIA).

Planowany start godz. 12 00

Nadzór nad przebiegiem w/w próby sportowej pełnią sędziowie wyznaczeni przez organizatorów (zwani dalej sędziami ), którzy zastrzegają  sobie prawo do interpretacji niniejszego regulaminu, rozpatrywania i rozstrzygania wszelkich wątpliwości, które mogą powstać przy stosowaniu niniejszego regulaminu i innych przepisów, w oparciu o które rozgrywana jest impreza oraz do podejmowania decyzji, a ponadto do:

a) zatwierdzania wyników
b) dopuszczenia danego samochodu do rajdu, kierując się m.in.: ważnym przeglądem technicznym pojazdu, ważną polisą OC, stanem ogólnym pojazdu, wliczając w to stan opon i bieżnika.
c) regulowania ruchu pojazdów na terenie imprezy w zakresie ustalenia kolejności wjazdu na start oraz momentu startu

Trasa przebiega po Województwie Śląskim i liczy około 280 km. Do momentu rozpoczęcia zawodów jest tajna. Zawodnicy otrzymają itinerery (karty drogowe) na godzinę przed startem

§ 1.Zasady klasyfikacji.

O ostatecznym wyniku rajdu decydują punkty zdobyte w dwóch niezależnych konkurencjach:
1.Czas przejazdu czyli miejsca na mecie, (liczy się kolejność w bramie), gdzie jest ustawiona meta STOP.
2. Ilość zużytego paliwa (kto najmniej ten wygrywa) Liczy się ilość paliwa przeliczonego na faktycznie przejechany dystans, wg. wskazań licznika.
3. Zawodnicy otrzymują punkty karne za przekraczanie prędkości dopuszczonej na trasie rajdu (ukryte pomiary) zgodnie z regulaminem
4. Zawodnicy zostaną podzieleni na dwie grupy:

a. Z silnikami diesla
b. Z silnikami benzynowymi

Samochody hybrydowe liczone są w klasyfikacji z autami benzynowymi.

W zależności od ilości startujących (minimum 7 aut w klasie )zawodnicy zostaną podzieleni także na klasy:
-do 2000cm
-powyżej 2000cm

1. Za przekroczenie prędkości zawodnikom będą odejmowane punkty, wg następującej zasady:

-powyżej 10 km/godz. od dopuszczonej prędkości - 1pkt
-powyżej 20km/godz. - 2
-powyżej 30km/godz. - 3
-powyżej 40km/godz. – 4
-powyżej 50km/godz. – 5pkt.

Samochody będą wyposażone w kostki (nadajniki). Za tę część konkurencji odpowiada,(jak rok wcześniej) firma KERATRONIK. Szczegółowe zasady przyznawania punktów karnych zostaną przedstawione na odprawie przed zawodami

Zasady punktacji za konkurencje jak obecnie w F1:
zwycięzca (1 miejsce): 25 punktów
2 miejsce: 18 punktów
3 miejsce: 15 punktów
4 miejsce: 12 punktów
5 miejsce: 10 punktów
6 miejsce: 8 punktów
7 miejsce: 6 punktów
8 miejsce: 4 punkty
9 miejsce: 2 punkty
10 miejsce: 1 punkt

Zawodnicy startują z pełnym bakiem, a po zakończeniu przejazdu, na najbliższej stacji BP zostanie przeprowadzony pomiar zużytego paliwa. Koszt paliwa pokrywają uczestnicy imprezy.

Niezależnie, przeprowadzona będzie klasyfikacja generalna o puchar TVP Kraków

Startujące w rajdzie samochody nie mogą mieć dokonanych żadnych przeróbek. Wielkość kół i ciśnienie w oponach według wskazań producenta. Kolejność startu wynika z kolejności zgłoszeń do rajdu. Każda firma może wystawić dwa samochody. W aucie jedzie kierowca i pilot. Obaj muszą być pełnoletni.

§2 Protesty

Zawodnik ma prawo do oprotestowania wyniku osiągniętego przez innego zawodnika w tej samej klasie, jeżeli uważa, że został on osiągnięty niezgodnie z regulaminem.
Protest powinien być skierowany do organizatora i złożony na piśmie wraz z kaucją 2000PLN najpóźniej w ciągu 10 minut od momentu ogłoszenia wyników. Protest można też złożyć w trakcie trwania przejazdów danej klasy lub przed rozpoczęciem zawodów.
Kaucja podlega zwrotowi jeżeli protest był uzasadniony. Gdy złożony protest jest pozbawiony podstaw to następuje przepadek kaucji na rzecz organizatora.
Pisemny protest składany do organizatora jest rozpatrywany przez skład sędziów, który podejmuje decyzję po wysłuchaniu zainteresowanych stron.

§3 Przepisy końcowe

Organizator, władze i kierownictwo zawodów nie przyjmują na siebie odpowiedzialności za szkody i straty oraz utratę na zdrowiu - spowodowane przez uczestników (widzów, zawodników) w stosunku do osób trzecich i ich mienia podczas trwania zawodów. Organizator ma prawo żądania naprawienia szkody od osoby, która jej dokonała.
Prawo do interpretacji niniejszego Regulaminu zastrzega sobie organizator.
Szczegółowy harmonogram imprezy zostanie ogłoszony na stronie internetowej organizatora (www.sens.pl)
Po przekroczeniu bramy wjazdowej uczestnik jest zobowiązany do podporządkowania się poleceniom i instrukcjom wydawanym przez organizatora, sędziów, służby porządkowe, ochronę oraz osoby upoważnione przez organizatora.
Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz ograniczenia prędkości do 10 km/h na terenie targów. Ograniczenie prędkości nie dotyczy startów w zawodach. Widzowie są zobowiązani do pozostawienia samochodów i motocykli na parkingu i poruszaniu się pieszo w miejscach przeznaczonych dla publiczności. Nie wolno im wchodzić ani też wjeżdżać na trasę toru wyścigowego. Nie wolno deptać okolicznych trawników, a szczególnie poruszać się po nich pojazdami. Za szkody spowodowane uszkodzeniem nawierzchni trawiastej organizator może żądać naprawienia bądź wyrównania strat.

Zawodnicy startują w zawodach na własną odpowiedzialność ze świadomością istnienia ryzyka utraty zdrowia lub życia. Organizator, władze i kierownictwo zawodów nie odpowiadają za szkody spowodowane przez zawodników wobec osób trzecich jak również nie biorą na siebie odpowiedzialności za konsekwencje wypadków dla samych zawodników lub ich mienia.

W razie wątpliwości i problemów nie ujętych w regulaminie należy W razie wystąpienia okoliczności stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia uczestników, należy powiadomić organizatora lub ochronę imprezy i bezwzględnie zastosować się do ich poleceń.